محل تبلیغات شما
⭕️معرفی شخصیت هاومشاهیر دزفول

بخشی از گفت و گوی دبیر روانشناسی (سلامت و تربیتی) 
پدر علم روانشناسی صنعتی در ایران

دکتر حسین شکرکن

دکتر شکر کن
سؤال۱: کودکی و نوجوانی شما در چه شرایط اجتماعی و تربیتی سپری شده است؟
من در تاریخ ۱۲/۸/۱۳۱۸ در اهواز متولد شدم، لیکن تمام دوران کودکی و بخش اعظم دوره نوجوانی خود را در دزفول زندگی کرده*ام. فرزند دوم خانواده*ام . با معیارهای آن زمان، خانواده*ام وضع اجتماعی و اقتصادی متوسطی داشت و من طبق آموزه*ها و ارزش*های تربیتی اسلامی بارآمدم.
سؤال ۲: در باره سوابق تحصیلی ابتدائی و متوسطه توضیحاتی بدهید؟
تحصیلات ابتدایی را در یکی از دبستان*های دزفول به اتمام رساندم. دوره سه ساله اول دبیرستان را نیز در یکی از دو دبیرستان دزفول تحصیل کردم. در این دوره با تشویق*های دبیران شایسته و دلسوز پیشرفت تحصیلی فوق*العاده*ای داشتم و شاگرد ممتاز و شناخته شده دبیرستان بودم. پس از آن، برای ادامه تحصیل و با شوق آماده شدن برای حرفه معلمی به دانشسرای مقدماتی اهواز رفتم. از این دوره، در سال ۱۳۳۸، به عنوان یکی از دو دانش آموز ممتاز فارغ*التحصیل شدم و سال آخر دبیرستان را نیز در دزفول درس خواندم.
سؤال ۳: تحصیلات
آموزش عالی چگونه سپری شد؟ درکدام دانشگاه، چه سالی و در چه رشته*ای مدرک دکترا گرفتید؟
در مهر ماه ۱۳۳۹، پس از قبولی در کنکور با رتبه سراسری پنجم ،برای تحصیل در رشته زبان انگلیسی وارد دانشسرایعالی تهران شدم. دانشسرایعالی دانشجویان خود را برای دبیری دبیرستان در رشته*های مختلف تربیت می*کرد. برنامه درسی شامل درس*های اصلی هر رشته و دروس مناسبی از رشته*های علوم تربیتی و روانشناسی برای همه رشته*ها بود. این دوره سه ساله بود. با آشنایی که با محتوای دروس روانشناسی در این دوره پیدا کردم به روانشناسی علاقه*مند شدم. رشته زبان انگلیسی دانشسرایعالی را با توفیق الهی، با رتبه شاگرد اول در سال ۱۳۴۲ به پایان رساندم و از امتیاز گرفتن بورس تحصیلی برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خارج از کشور برخوردار شدم.
فراهم ساختن مقدمات لازم از جمله گرفتن پذیرش از یک دانشگاه خارج از کشور دو سال طول کشید که طی آن به دبیری زبان انگلیسی در دبیرستان*های دزفول اشتغال ورزیدم. سرانجام، به یاری یکی از استادان دوره تحصیلم در دانشسرایعالی توانستم از چند دانشگاه ایالات متحده آمریکا، از جمله دانشگاه کالیفرنیا در شهر برکلی، برای تحصیل در رشته روانشناسی پذیرش بگیرم. بیش از دو سال برای اخذ درجه کارشناسی در رشته روانشناسی وقت گذاشتم و در پایان سال ۱۹۶۸ میلادی (۱۳۴۷ شمسی) به اخذ درجه کارشناسی دوم خود در رشته روانشناسی نائل آمدم. به فاصله یک هفته برای ادامه تحصیل در دکترای رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی در همان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی ثبت نام کردم و به تحصیل مشغول شدم. این دوره شش سال به طول انجامید و در پایان سال ۱۳۷۳ میلادی (دی ماه ۱۳۵۲ شمسی) به اخذ درجه دکترا در رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی توفیق پیدا کردم. افزون بر تحصیل، در تمام مدت دوره دکتری، به صورت دستیار یا همکار آموزشی و سال آخر نیز به عنوان روانشناس پژوهشگر،در گروه روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا در زمینه*های روانشناسی اجتماعی، روانشناسی صنعتی و سازمانی، و کاربرد آمار، روانسنجی و روش تحقیق در روانشناسی به کار اشتغال داشتم.
سؤال ۴: چه زمانی به وطن برگشتید و فعالیت*های رسمی شما در ایران از چه سالی شروع شد؟ مختصری در زمینه سوابق تدریس و پژوهش خود و همچنین فعالیت*های اجرایی و مدیریتی بگویید؟
پس از فراغت از تحصیل در اواسط آذر ماه ۱۳۵۲ به ایران برگشتم و از اول بهمن ماه همان سال در دانشکده جدیدالتأسیس علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران چمران اهواز (جندی شاپور آن زمان) استخدام و به*کار مشغول شدم. بلافاصله، برنامه رشته روانشناسی را تدوین کرده و به تصویب رساندم و در مهر ماه سال ۵۳ نخستین گروه دانشجویان روانشناسی با گرایش اصلی روانشناسی صنعتی و سازمانی به تحصیل مشغول شدند. در همین زمان درس روانشناسی اجتماعی را برای تدریس به دانشجویان دوره*های دبیری دانشکده*های علوم و ادبیات تدوین کردم و تا سال*ها بعد تدریس نمودم. دوره* کارشناسی ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی را در سال ۱۳۵۵ تأسیس*کردم. رشته*ها و دوره*های متعدد دیگر از کار شناسی تا دکتری در زمینه*های روانشناسی، علوم تربیتی، مشاوره و کتابداری پیش و پس از انقلاب دردانشکده تأسیس شدند و من به مدت ۳۴ سال در زمینه های تخصصی خود در آنجا به تدریس و پزوهش اشتغال داشتم. مسئولیت*های مدیریتی مختف شامل مدیر اول گروه روانشناسی، معاونت دانشکده، و ریاست دانشکده را نیز در دورهایی به عهده داشته*ام.

مشاهیر دزفول -دکتر سید عبدالله شاهرکنی

مشاهیر دزفول -دکتر محسن نظرزاده زارع

مشاهیر دزفول - دکتر احسان نظرزاده

روانشناسی ,سال ,تحصیل ,رشته ,دوره ,دانشگاه ,رشته روانشناسی ,روانشناسی صنعتی ,در رشته ,تحصیل در ,صنعتی و ,برای ادامه تحصیل ,رشته روانشناسی صنعتی

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ست نیم شورت شورتکس لامبادا سوتین اسفنجی توری پشت گردنی اسلیپ شیر دهی زنانه monrecacing نصب نرم افزار شب کویر sepchikampra Nina's page ictechsawir profcorbeti بهترین پاسخ به پرسش مهر, بهترین پاسخ به پرسش مهر رئیس جمهور, بهترین جواب پرسش مهر, بهترین نقاشی پرسش مهر, پاسخ به پرسش مهر 98-1399, پاسخ به پرسش مه Helen's life